הגנה על צוואה

תוכן עניינים

זכותך לדעת! הידעת? למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס, גובה החזר עומד על 8,000 ש"ח בממוצע! לא צריך עו"ד כדי לבדוק זכאות, לבדיקת זכאות במחשבון קל ונוח לחצו כאן.

יש מסמכים שאנחנו כותבים במהלך חיינו שלא מצריכים שום כיסוי נוסף. אישור למורה על מחלה של הילד, למשל, יעמוד לרוב בזכות עצמו מבלי שאף אחד ירים גבה או ישאל שאלות. לצד סוג המסמכים הזה, קיימים גם סוגי מסמכים שבהחלט יכולים לעורר סימני שאלה או לאפשר פתח לערעור.

מסמך מסוג זה הוא הצוואה. לכן, על מנת לוודא שהצוואה שלכם או של הקרובים שלכם מתממשת בהתאם לכוונתו של המצווה – ישנם מספר צעדים שחשוב לנקוט כדי להבטיח שהצוואה תוצא אל הפועל כלשונה בבוא העת. פעולות אלו מאוגדות תחת המונח "הגנה על צוואה". במה אמורים הדברים ובמה כרוך התהליך של הגנה על צוואה? במאמר זה ננסה לשפוך אור על הנושא החשוב והרגיש הזה.

 

הגנה על צוואה – מדוע היא נחוצה מלכתחילה?

נהוג לומר כי "רצונו של אדם – כבודו" וכי חשוב לכבד את רצון המת. אולם כאשר נכנסים ענייני רכוש למשוואה, העניינים נוטים להתנהל בצורה קצת שונה. צוואות מעצם מהותן, עוסקות בין היתר בנושאים רגישים כמו חלוקת רכושו של הנפטר בין שארי בשרו ואנשים אחרים שהיוו חלק מחייו. בנושאים אלו, מטבע הדברים, מתעוררות לעתים מזומנות מחלוקות רבות בין המוטבים.
למרבה הצער, את הנעשה אין להשיב וכאשר אדם הולך לעולמו אין, מן הסתם, כל דרך להסתייע בו על מנת ליישב את המחלוקת או אי הבנות שנוצרו בנושא עזבונו, על פי רצונו, לבאר את דבריו, לרדת לחקר כוונותיו בעת כתיבת הצוואה, ובוודאי שלא להוסיף תיקונים והבהרות למסמך שכבר נכתב ונחתם מראש. אולם ישנם מספר צעדים שניתן לנקוט כאשר בעל הצוואה עדיין בין החיים, על מנת לתת מענה הולם למגוון תרחישים שעלולים לחול לאחר לכתו, ולסכן את מימוש צוואתו על פי רצונו. פתרון זה נקרא, כאמור הגנה על צוואה, ועל מהותו נסביר בהרחבה בשורות הבאות.

 

"מה? אין סיכוי שלזה הוא התכוון!"

אנשים שכותבים את הצוואה שלהם ללא ליווי מקצועי וראוי, עלולים להשאיר פתחים רבים לשאילת שאלות. העניין הזה הופך אפילו למורכב יותר ברגע שקיים יותר מיורש אחד בתמונה, או כאשר היורשים של הנפטר הם אינם קרובי המשפחה שלו, ושלל סיטואציות נוספות שמביאות איתן מורכבויות כאלו ואחרות. צוואה שלא כתובה בצורה ברורה ושאין לה הגנה על צוואה יכולה להוביל למצב שבו ניתן להתנגד לקיום הצוואה כפי שהיא כתובה, ובהתאם לכך – רצונו של הנפטר לא בהכרח בא לידי ביטוי לאחר מותו. הגנה על צוואה נועדה, אם כן, להעניק שקט נפשי למצווה ולחסוך עוגמת נפש רבה מן האנשים היקרים לו לאחר לכתו.

 

הגנה על צוואה – יש כמה פעולות ודרכים להפעיל אותה

הגנה על צוואה יכולה להתרחש הן בטרם מותו של הנפטר והן לאחר מותו של הנפטר. היא באה לידי ביטוי בדרכים שונות, כאשר ככל שינקטו יותר צעדים על מנת לקיים הגנה על צוואה – כך הסיכוי שתוכל לצוץ התנגדות לקיום הצוואה כפי שהיא, הולך וקטן.

זמן כתיבת הצוואה הוא זמן קריטי ומכריע שיכול לשמש בתור הגנה על צוואה בצורה מפורשת, בקולו ובדמותו של המוריש. הגנה על צוואה שמתרחשת לפני מותו של המוריש יכולה לבוא לידי ביטוי גם באופן ניסוח מסמך הצוואה, והן באיסוף של ראיות חיצוניות. ומה זה בעצם אומר? בואו ונסביר.

 

פעולות הגנה על צוואה לפני מותו של המצווה

הצוואה עצמה צריכה להיכתב בניסוחים מקצועיים וחד משמעיים, והיא יכולה גם להכיל כל מיני הוראות שוללות. למשל, הוראות שוללות יכולות לבוא לידי ביטוי בניסוח שלפיו זוכים חלקיים צריכים להימנע מהגשת התנגדות לקיום הצוואה כפי שהיא, שכן במידה והם יגישו התנגדות – החלק הרשום לטובתם במסמך הצוואה ילך לאבדון. באשר לראיות החיצוניות שהזכרנו קודם לכן, המוריש יכול להקליט עם עצמו באמצעים של וידאו ואודיו בזמן כתיבת הצוואה, לצרף מסמכים רפואיים כמו חוות דעת מרופא מומחה שהתקבלה בתאריך שבו נכתבה הצוואה ועוד. כל אלו, בנפרד וגם ביחד, יוכלו לשמש בתור הגנה על צוואה. 

יתרה מכך, על מנת להקטין את הסיכוי להתנגדות לצוואה, חשוב בעת עריכתה לשמור את המידע שקשור בניסוח הצוואה לעצמכם. שיתוף במידע מכל סוג, לרבות סיוע לנפטר במציאת עורך דין לדיני צוואות וירושות, עלול לשמש כעילה לפסילת צוואה, מה שיגרום לה לא להתקיים בהתאם לרצונו של הנפטר שניסח אותה.

טיפ חשוב נוסף הוא לקרוא את הצוואה בעיון רב. זאת כדי להמנע ממצב בו ניסוח הצוואה עלול להוביל לפרשנויות שונות וסימני שאלה אשר יסכנו את מימושה. אתרו בצורה יסודית את כל הנקודות הבעייתיות שעלולות לגרום להתנגדות, פגמים שעלולים לעמוד בתור פרצה שקוראת לגנב ועוד. במקביל, אספו עדויות של אנשים שהיוו חלק מניסוח הצוואה. 

 

הגנה על צוואה לאחר מותו של המצווה

כל הפעולות שציינו לעיל מסייעות למצווה להבטיח הגנה על צוואתו, ולמנוע מצב בו פעולות שונות לסיכול מימושה יופעלו לאחר לכתו. במידה ואתם צופים אפשרות להתנגדות לצוואה שאתם עורכים בשמכם, חשוב מאוד לבדוק מראש כי אין בה פגמים עקרוניים או טכניים בתהליך ההורשה.
זכרו שפרצה שמצאתם באופן עצמאי בצוואה היא כנראה פרצה שגם המתנגדים לצוואה ישימו לב אליה. על מנת לתת מענה מקדים, מקיף והולם בנושאים אלו, נדרשת היכרות מעמיקה עם דיני צוואות וירושות והמנגנון המשפטי המטפל בהוצאה אל הפועל של צוואות.

 

הגנה על צוואה – אם אין לכם את הידע הדרוש, פנו לגורם מוסמך ומקצועי

היות והתנגדות לצוואה היא עניין מורכב ולא ממש סימפטי, יהיה חכם מצידכם לא להתמודד איתו בעצמכם. עורך דין לדיני צוואות וירושות הוא הגורם המקצועי שאליו כדאי לפנות בסיטואציה כזו, והוא ישמח ללוות ולהדריך אתכם בנושא של הגנה על צוואה שתעמוד מבחינה משפטית מול כל התנגדות שעלולה לעלות בעת מימושה.

 

הגנה על צוואה של אדם לאחר פטירתו – אתם עומדים בפני תהליך ארוך

היות ומדובר כאן על תהליך שלא מערב את הגורם שיודע את התשובות לאותם סימני שאלה שצצים לאורך הצוואה – הרי הוא הנפטר, שלב ההוכחות הופך לקשה מנשוא. בחלק מן המקרים התובע, המבקש לקיים את הצוואה כפי שהיא, הוא זה שחובת ההוכחה תוטל עליו ובמקרים אחרים הנתבע, המתנגד לקיים את הצוואה כפי שהיא, יאלץ להמציא הוכחות לטענותיו. כך או כך תהליך ההוכחה לאחר לכתו של המצווה הוא מורכב מאוד גם בהיבט המשפטי, גם מבחינה טכנית וגם בפן הרגשי. לכן חשוב להסתייע בעורך דין מתחום הצוואות שהוא איש מקצוע אובייקטיבי ומיומן שיוכל להסיר מכם, לפחות באופן חלקי, את הנטל.

 

הגנה על צוואה משמעה להקדים תרופה למכה

הגנה על צוואה היא כאמור נושא לא פשוט שההתמודדות איתו, בעיקר לאחר מותו של המוריש, הופכת קשה ומסובכת מאוד. לצד הקושי והמורכבות שעלולים לגבות מכם מחיר יקר של משאבים, אנרגיה, איסוף הוכחות וקריאה אינטנסיבית של נוסח הצוואה – ישנו גם המחיר הרגשי הכבד הנלווה לעניין רגיש זה. אולם הקושי והמורכבות הללו יכולים בהחלט להגיע לכדי פתרון בעזרת היערכות מוקדמת. סיוע מעורך דין צוואות בעת עריכת הצוואה יאפשר לכם לנסח צוואה שתהיה נהירה ומדויקת מבחינה משפטית באופן שיחיל עליה את ההגנות המתאימות בעת מימושה.

מנגד, במידה ואתם מצויים בעיצומה של מחלוקת סביב צוואתו של אדם אחר, דעו כי עדיין ניתן לפעול למיצוי זכויותיכם בהתאם לרצונו של המנוח, ובעזרת ייעוץ מקצועי, ליווי מסור וייצוג הולם – להביא לסיום הסאגה בהקדם.

התכנים בעמוד זה אינם מהווים חלופה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מטעם עורך דין עם התמחות בדיני ירושה ועיזבון, והם מובאים לידיעה כללית בלבד. מידע זה אינו מהווה מידע משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום צורה. במקרה בו נדרש טיפול משפטי בנושא צוואה או ירושה, יש לפנות ישירות לקבלת סיוע מעורך דין מומחה. 

זכותך לדעת! הידעת? למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס, גובה החזר עומד על 8,000 ש"ח בממוצע! לא צריך עו"ד כדי לבדוק זכאות, לבדיקת זכאות במחשבון קל ונוח לחצו כאן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
עורכת דין הלנה שמחי מומחית בדיני משפחה וירושה
עו"ד משפחה הלנה שמחי - זמינה לייעוץ
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
או השאירו פרטים בטופס:
מידע נוסף
ירושה על פי דין

כל אחד או אחת מאיתנו יודעים שביום מן הימים נצטרך לכתוב צוואה. הצוואה תגדיר באופן מפורט את האנשים שלהם אנחנו מעוניינים להעביר את כל רכושנו

מיסוי צוואה

במדינת ישראל שיעורי המס הם אלו הקובעים איזה סכום כסף נשלם לרשויות עבור הכנסה מסוימת. בנוסף, אנחנו משלמים מיסים גם על הוצאות כמו רכישת בגדים,

הסכם חלוקת עיזבון

מסמך הצוואה מטרתו להגדיר באופן ברור מי הם היורשים של הנפטר ומה יהיה אופן חלוקת הרכוש, הממון והנכסים ביניהם. עם זאת, לעיתים מזומנות, היורשים מעוניינים

עריכת צוואה

אנחנו מקדישים את רוב חיינו הבוגרים לעבודה קשה ומאומצת, על מנת להרוויח את לחמנו בכבוד. עם השנים אנחנו צוברים רכוש ונכסים, וידוע לנו שביום מן

פסילת צוואה

לא מעט אנשים נוטים לחשוב שדי בעצם קיומה של צוואה על מנת לחלק את הירושה ככתוב, אולם לא פעם, במקרים שונים, ניתן לקיים פסילת צוואה.

הסתלקות מעיזבון

מרבית האנשים מודעים לכך שבבוא היום רכושם וממונם של בני המשפחה שלהם יועברו לחזקתכם בירושה. במקרים מסוימים יהיו אלו ההורים, במקרים אחרים האחים, כמו גם

חוק הירושה

חוק הירושה הוא אחד מן החוקים החשובים הקיימים במדינת ישראל, והוא הדין הקובע בכל הנוגע להסדרת הטיפול בענייני צוואות וירושות. במסגרת חוק הירושה קיימת התייחסות

צו ירושה

פעמים רבות, כשאנשים חושבים על המונח 'ירושה' קיימת נטיה להניח כי מדובר על עניין אוטומטי שקורה מעצמו ומתוקף הקשרים המשפחתיים של המוטבים אל הנפטר. לעומת