האם החוק לוקח בחשבון את כאבי החולה כאשר מאשר או לא מאשר שמן קנאביס לשימוש

אומנם שמן הקנאביס, לא רשום כתרופה בסל התרופות, אך הוא יעיל ובטוח למטרות שהן רפואיות, למרות שהוא עדיין לא הוכח בצורה חד משמעית כמו תרופות. רופאים ואנשים רבים מתייחסים אל שמן הקנאביס כמו אל מוצר רפואי וחלק מטיפול רפואי של חולים רבים. לא כל אדם יודע להשתמש בצורה נכונה בקנאביס רפואי, וחשוב להתייעץ עם גורם רפואי וללמוד על הנושא לפני תחילת השימוש. הקנאביס הרפואי אינו חוקי בישראל, אך האם החוק לוקח בחשבון את אלה אשר סובלים מכאבים? 

 

קנאביס רפואי

קנאביס רפואי קיים כבר שנים בהיסטוריה, והוא נחשב אחד מתוך 50 צמחי יסוד. שימוש בקנאביס למטרות רפואיות יכול לעזור למטופלים רבים שסובלים ממצבים רפואיים וכאבים כרוניים. קנאביס רפואי נחשב בעל סגולות רבות המשמשות מטופלים רבים, הוא עוזר בשיפור החיים של מטופלים רבים וגם משפר את היכולות ההתמודדות עם כאבים.

הצמח עצמו מכיל כ-460 חומרים פעילים, וכיום אותרו כבר כ-60 חומרים פעילים רפואיים אשר מכונים ״קנבירואידים״, ההשפעה שלהם ויחסי הגומלים עדיין לא ברורה לחלוטין ולא ברור לחלוטין בתחום המדע והרפואה. לקנאביס יש זנים רבים, וכל זן מאופיים בריכוז של חומר שונה. מפרחי הקנאביס מפיקים גם כדורים, וגם שמן קנאביס המועיל למטופלים רבים.

 

איך מקבלים רישיון

בישראל, הקנאביס מוגדר כסם מסוכן לפי פקודות הסמים המסוכנים, ואם תרצו להשתמש בו למטרות רפואיות תצטרכו רישיון, את הרישיון תקבלו בפיקוח של משרד הבריאות מרופא מומחה או מרופא המורשה לתת מרשם של קנאביס. לפי ההנחיות של משרד הבריאות, ניתן לתת המרשם ברפואה הציבורית בלבד ולא ברפואה פרטית. נתן אישורים לקנאביס ברפואה הציבורית הוא מצומצם למדי, ורוב האישורים שניתנים על ידי רופאים ברפואה פרטית היא עלות של אלפי שקלים להוצאה של רישיון, אך עדיין בכפוף לאישור של משרד הבריאות. כיום יש עומסים על רופאים שמורשים לתת את המרשמים, והתורים מאוד רחוקים.

 

מי מורשה לקבל את המרשם

רישיון לשימוש בקנאביס רפואי יינתן רק למטופלים בהתוויה שהיא מוכרת בלבד, לפי משרד הבריאות ניתן לקבל את המרשמים אם אתם סובלים ממחלות כמו למשל: סרטן – הקנאביס עוזר לתופעות לוואי הקשורות במחלה ובטיפול בה, מעי דלקתיות – לחולים כמו קרוהן, קוליטיס כיבית רשאים לאחר שטיפולים הקודם נכשל, מצבים עצביים, איידס, פיברומיאלגיה – חולים עם כאב כרוני, פוסט טראומה, טורט, חולים סופניים, פרקינסון, טרשת נפוצה ועוד מצבים רפואיים נוספים כמו למשל לילדים עם אוטיזם, או מחלות ריאות למשל.

 

לסיכום

החוק מאשר שימוש בקנאביס רפואי עבור אנשים בעלי רישיון ומרשם וסובלים ממחלות קשות, או מחלות כרוניות שמשרד הבריאות מכיר בהן. הרישיון ניתן על ידי רופא מוסמך לכך, או רופאים מומחים הרשאים לאבחן ולתת רישיון לקנאביס רפואי. את הרישיון ניתן לקבל ברפואה ציבורית, ואם תכננתם ללכת לרופא פרטית, גם אז תצטרכו את אישור משרד הבריאות ועוד כמה אלפי שקלים לפקודת הרופא.

שמן קנאביס

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף