פטור ממילואים לדתיים

תוכן עניינים
עורכת דין מירי יעקב גביש
עו"ד צבאי מירי יעקב גביש - זמינה לייעוץ

סוגיית הפטור משירות צבאי לגברים דתיים נמצא בראש המחלוקת הדתית- חילונית שפוקדת את המדינה שלנו זה שנים רבים. כיום לא קיים פטור גורף לגבר דתי משירות צבאי ועל כן גם לא קיים פטור מהסוג משירות מילואים.

 

מי יכול לבקש פטור מהסוג?

צה"ל כן מאפשר לבקש פטור משירות מילואים לאדם שחזר בתשובה או שהווי משפחתו אינו מתאים לשירות מהסוג. הסיבה לאפשרות זו היא העובדה שדעותיו ועורך חיו של אדם יכולות להשתנות לאורך שנות חיו ובעיקר לאחר ובגלל השירות הצבאי.

במקרים רבים, חיילים חילוניים משתחררים מהצבא ולאחר חיפוש עצמי מעמיק חוזרים בתשובה. בתקופת הצבא הם היו חילונים כל דבר ולכן לא הייתה כל בעיה בעיניהם לשרת ביחידה מעורבת ולהתגייס לפי ערכי צה"ל. אך עתה שהם חזרו בתשובה, שירות מהסוג, גם אם הוא קצר, אינו עומד באותו סל ערכים המתאים להם כיום.

סיבה נוספת שחייל ירצה לבקש את הפטור הנ"ל הוא שינויי בסטטוס האישי שלו. חייל דתי אשר התחתן אינו עומד כעת בשם עצמו בלבד, יש לו גם הווי משפחתי לעמוד מאחוריו. על כן אם ההווי המשפחתי אינו מתאים לערכי צה"ל ולעורך החיים הנדרש בשירות מילואים, ניתן לבקש פטור.

 

הבעיה בפטור מדת לדתיים

בצה"ל לא רואים בעיין יפה את תרבות הפטורים בכלל והפטור ממילואים בפרט. כמו כן, אנשים רבים מנצלים שלא בתום לב אפשרויות לפטורים (כמו למשל הפטור מטעמי דת), היות ומדובר בתחום שקל לזייף בו.

בשביל לקבל פטור מטעמי דת, יש צורך להצהיר על הדתיות של החייל בפני שופט או בפני דיין בבית הדין הרבני. לאחר מכן, צה"ל ישקול את מתן הפטור וחשוב לציין שלעומת פטור לנשים שבו אם את דוברת אמת הפטור הוא אוטומטי, מקרה של גברים דתיים הצבא אינו שש להעניק את הפטור.

 

מה ניתן לעשות אם לא קיבלנו את הפטור שרצינו?

היות וסוגיית הפטור מפאת דת הוא סוגיה מאוד בעייתית במדינה שלנו, בעיקר בעונת הבחירות המתמשכת שלנו, חשוב להתייעץ עם עורך דין צבאי. ישנם עורכי דין רבים שעוסקים בתחום הזה שנים ויכולים לייעץ ואף לייצג אתכם לאורך כל הבקשה שלכם לפטור. במידה ולא קיבלתם את הפטור ניתן להגיש ערעור, שבתהליך זה מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין שמכיר את המערכת ויודע כיצד להתנהל נכון ומהם כל פרטי החוקים.

נוסף לכך יש לזכור שבכל מקרה רוב האוכלוסייה אינה מזומנת בין כה וכה למילואים באופן תדיר, אם בכלל. יש מערכים שלמים שאין כל צורך בזימון חייליהם למילואים ולכן לא בהכרח תקבלו צו זימון.

בנוסף ניתן לבקש פטורים על בסיס היבטים אחרים בחייכם, למשל בשל מצב בריאותי. או פטורים זמניים המאפשרים בגלל מצב אישי או משפחתי מסוים לבטל או לדחות או לקצר את צו המילואים.

היבט נוסף וחשוב הוא עניין העברה ליחידה אחרת, כיום קיימות יחידות ייעודיות רבות ובתפקידים רבים ניתן לבקש, במידה ולא קיבלתם פטור מהשירות עצמו, לעבור ליחידה ייעודית לאוכלוסייה הדתית, מה שיקטין את הקשיים שגורם שירות המילואים לאדם הדתי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו