אלימות נשים

תופעות של אלימות במשפחה הינן שכיחות מאז ומעולם, כאשר ישנם דיווחים על אלימות כלפי נשים בתוך המשפחה עוד מתחילת הציוויליזציה.

המודעות לנושא של אלימות בתוך המשפחה ובעיקר בקרב הנשים הפך להיות מהותי יותר בשנות ה-60 של המאה ה-20.

אלימות נשים מוגדרת על פי החוק בתור אלימות נפשית, פיזית או מינית של אדם מסוים כלפי נשים, כאשר בחלק נכבד מהמקרים מדובר באלימות המתחרשת בסביבה הבטוחה ביותר – הקן המשפחתי שלנו, שבו אנו לרוב צריכים להרגיש כה בטוחים.

 

מהי אלימות נגד נשים וכיצד היא יכולה לבוא לידיי ביטוי

אלימות כלפי נשים היא כל פעולה אלימה שמוגדרת בחוק אשר מופנית כלפי נשים בכל גיל. כמובן שהגיל של הנתקפת יכול להיות משמעותי מאוד בגזר הדין הסופי, אך החוק עצמו אינו עושה הפרדה בין נשים מבוגרות ובין נשים צעירות.

אלימות יכולה לבוא לידיי ביטוי הן מבחינת אלימות מילולית הכוללת בתוכה קללות, השפלות, שמות גנאי וכו’, אלימות מינית אשר כוללת כל פגיעה מינית באישה בניגוד לרצונה או אלימות פיזית שלרוב באה לידיי ביטוי במכות או בכל פעולה שעשויה לגרום כאב מסוים לאישה הנתקפת.

כמובן שבכל שלב חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין פלילי על מנת שיסביר לכם בדיוק לקראת מה אתם צועדים.

אלימות יכולה להתפרש במגוון רחב של דרכים וסיבות, ואם יהיה ניתן להוכיח כי ישנה סיבה מסוימת להפעלת האלימות כלפי אותה אישה – העונש יכול להיות הרבה פחות משמעותי.

כמובן שלא קיימות הרבה סיבות להפעלת אלימות מכל סוג, ובית המשפט יתקשה מאוד להסכים לסיטואציה שבה הנאשם הפעיל אלימות על מנת להצדיק פעולה כזאת או אחרת. אך בסופו של יום אם ישנה סיבה מסוימת או מתוך רצון להגנה עצמית, העונש הסופי יכול להיות הרבה פחות משמעותי מאשר העונש ההתחלתי שהיה מסתמן בתחילת התהליך. זוהי הסיבה שאסור לוותר על ייצוג משפטי בכל הקשור לעבירות של אלימות נשים.

 

אלימות נגד נשים – מערכת המשפט בישראל

במקרה של אלימות נשים ישנה חשיבות מכרעת האם הנאשם הוא גבר או אישה, שכן להפעלת כוח של גבר ישנה חשיבות משמעותית יותר מאשר להפעלת כוח של אישה.

מערכת המשפט ומערכות האכיפה במדינת ישראל עושות את מירב המאמצים על מנת למגר את התופעה, ולכן הן אוכפות אותה ביתר שאת.

פי כמה כאשר מדובר באלימות כלפי נשים במשפחה, מכיוון שמדובר ביחסים שונים אשר במסגרתן הנשים מרגישות כפופות לבן הזוג או לבן הגדול שמפעיל את הכוח ומנסה לסדר את הבעיות באמצעות אלימות.

החוק במדינת ישראל מסדיר בצורה ברורה מהי אלימות במשפחה וכמובן גם מהי אלימות כלפי נשים. ישנו רף ענישה מאוד ספציפי אשר באמצעותו תוכלו לדעת מה צופן העתיד שלכם, ומהו העונש שיכול להיות מיושם עליכם בסיטואציה הזאת.

עורך דין פלילי יכול לעשות את כל ההבדל מבחינת חומרת הענישה, מכיוון שהוא מכיר את כל עבירות האלימות וידע בדיוק מה צריך לעשות על מנת להקטין את הענישה עליהן.

אומנם בית המשפט עושה את מירב המאמצים על מנת לטפל בעבירות אלימות ביד קשה, אך כאשר מובאות הוכחות חותכות אשר טוענות לפגיעה גם מהאישה הנפגעת כלפי הגבר התוקף או מהאישה הנפגעת כלפי האישה התוקפת – גזר הדין יכול להיות שונה מאשר גזר הדין ההתחלתי.

זוהי הסיבה שכל אחד אשר מואשם בעבירה של אלימות נשים, חייב לפנות לעורך דין פלילי על מנת שיספק לו מעטפת הגנה ואת כל הניסיון הנדרש על מנת לצאת מהסיטואציה עם פגיעה מינימאלית.

מהו העונש בחוק על אלימות נשים?

כאשר מדובר באלימות צריך לעשות את ההבחנה בין סוגי האלימות השונים.

לכל סוג של אלימות יש את רף הענישה המלווה אותו, ולכן אי אפשר לערבב בין כל סוגי האלימות ולקבוע רף ענישה אחיד. כמובן שהמקרה הקל ביותר זה המקרה שבו הנתקפת הותקפה באלימות מילולית, אומנם גם היא אלימות לכל דבר ועניין – אך היא פחות משמעותית אל מול שאר האופציות הקיימות בחוק.

האופציה הבאה היא אלימות פיזית, שגם היא חמורה מאוד אך גם כאן צריך לבחון מהי הסיבה שהופעלה אלימות פיזית וכמובן מהן הנזקים שנגרמו למותקפת. כאשר בוחנים את כל האופציות ניתן להגיע לתמונה רחבה אשר כוללת בתוכה את רף הענישה האפקטיבי.

כאן הסיכוי לשבת בכלא בסופו של יום הופך להיות מהותי יותר בהשוואה לאלימות מילולית אשר ברוב המקרים מסתיימת בקנס או בהתנצלות מצידו של התוקף.

סוג האלימות החמור ביותר זוהי כמובן אלימות מינית אשר יכולה לגרום לנתקפות רבות לפגיעה משמעותית באיכות החיים. ברוב המקרים לאלימות מינית מתלווה גם אלימות פיזית, כך שללא ספק השופטים במדינת ישראל ובעולם כולו אינם מקלים ראש בכל הקשור לאלימות מהסוג הזה.

כאן הסיכוי לשבת בכלא הוא כבר כמעט עובדה מוגמרת, ועבודתו של עורך דין פלילי תהיה על מנת להמתיק את העונש עד כמה שניתן בזכות איסוף ראיות אפקטיבי.

 

תלונות שווא על אלימות נשים

ישנם מקרים שבהן מגיעות לידיי רשויות האכיפה תלונות נשים על אלימות כלפי נשים. ישנן לא מעט נשים אשר מנצלות את היחס המועדף כלפיהן ומנסות לתפור תיק לגבר או לאישה אחרת על אלימות. התופעה נפוצה בעיקר כאשר מדובר על בני זוג או על אנשים אשר עובדים אחד עם השני, כך שישנם סיבות מקדימות לרצון להפיל תיק פלילי על הנאשם.

במקרים כאלה הנאשם נמצא בסערת רגשות מכיוון שהוא איננו מבין מהי הסיבה לכך שנופל עליו תיק בגודל הזה ללא כל סיבה. וישנם מקרים שבהם נאשמים נאלצים להודות על דברים שלא קרו רק בגלל הפחד שלהם שמא הם יסתבכו עוד יותר מבחינת ההליך הפלילי.

כמובן שבמקרה כזה חשוב מאוד להביא את כל ההוכחות אשר מראות בצורה ברורה כי לא הייתה אלימות כלפי המותקפת כביכול, וכי מדובר בעלילת שווא ולא מעבר לכך. אדם אשר זומן לחקירה בשל אלימות נשים חייב לפנות לעורך דין עבירות אלימות על מנת שיספק לו חוות דעת מקצועית ויסביר לו בדיוק מהן השלבים שעומדים לפניו בכדי לנקות את שמו.

שמו של אדם זה הדבר החשוב ביותר, ולכן פגיעה בשם הטוב יכולה להיות הרסנית ולהביא ללא מעט בעיות בעתיד. זוהי הסיבה שאסור לכם לוותר ועליכם להילחם עם כל המשאבים העומדים לרשותכם על מנת לנקות את שמכם.

ישנם מקרים שבהם אף ניתן לנקות את שמכם ולתבוע את המותקפת כביכול על תלונת שווא. במקרה כזה צריך כמובן להוכיח ראשית כי מדובר בתלונת שווא וכי הטענות לא היו מעולם, ומיד לאחר מכן לתבוע את הנאשמת על פגיעה בשם הטוב.

הסיבה לכך היא שאם האדם אכן היה מואשם בתקיפה הוא היה עלול לשבת בכלא או לכל הפחות היה נפתח כנגדו תיק פלילי, דבר שהיה פוגע מאוד באיכות החיים שלו. מהסיבה הזאת תלונת שווא הפכה להיות עבירה בספר החוקים אשר מחייבת מהשופט לפסוק על עונש מאסר על מנת להרתיע נאשמים אחרים ממתן תלונות שווא על מנת להשיג מטרה סמויה.

אלימות נשים

אלימות נגד נשים היא אלימות כלפי נשים בכל גיל ובכל מקום. אלימות מילולית ואלימות פיזית – נכנסות שתיהן לקטגוריה של אלימות נשים.
אחד הדברים המשפיעים על גזר הדין הוא האם התוקף הוא גבר או אישה. זאת מפני שהפעלת כוח של גבר, בדרך כלל, גדולה מזו של אישה. עוד גורמים המשפיעים על גזר הדין הם האם מדובר באלימות בתוך המשפחה וגיל הקורבן.
העונש תלוי בסוג האלימות. כמובן שהעונש על אלימות פיזית יהיה חמור יותר מכזה על אלימות מילולית. אחד הגורמים שישפיעו על העונש הוא סיבת המקרה. בשורה התחתונה, עונש על עבירת אלימות יכול להגיע למספר שנים בכלא.
במקרים כאלה (וגם במקרים בהם יש תלונה אמיתית על אלימות נשים), בהם דווקא האישה היא זאת שרוצה “לתפור תיק” לגבר, מומלץ לפנות לעורך דין פלילי מקצועי להמשך התהליך.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

עבירת תגרה

בכדי לשמור על שלומו של הציבור ולהגן עליו, קיימים כמה חוקים אשר אוסרים התנהגות אלימה ובריונית. אנשים אשר מפרים חוקים אלה עשויים לקבל עונשי מאסר

עבירת תקיפה סתם

“תקיפה סתם” הינה אחת מהעבירות שההרשעה בגינן אינה מחייבת פגיעה פיזית. ככלל, מדובר בעבירה פלילית שמוגדרת כמעשה אלים כלפי אדם אחר בניגוד לרצונו. מבין כלל

עבירות איומים

עבירות איומים הן עבירות פליליות נפוצות למדי במדינת ישראל. עבירות איומים מתבצעות כנגד אנשים מכל קבוצות האוכלוסיה – החל מנבחרי ציבור, אנשים מפורסמים, אושיות תקשורת,

עבירת חבלה חמורה

עבירות של תקיפה וחבלה נחשבות לעבירות חמורות מאוד. המחוקק שואף, ובצדק, להעניש את העבריין הגורם חבלה לאדם אחר בחומרה. זאת, בהתאם לחומרת החבלה שאותה גרם.

עו”ד אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא בין התופעות היותר מטרידות שניתן להעלות על הדעת, ודווקא בתקופה האחרונה, היא הופכת שכיחה מאי פעם. למרבה הצער, עבור אנשים רבים, התא

אלימות שוטרים

לצערנו, אנו חיים כיום בעולם בו אלימות של אנשי החוק כלפי אזרחים הפכה לדבר שאינו חריג בנוף המקומי. לכן חשוב להבין כיצד יש לפעול במקרה

תקיפת שוטר או עובד ציבור

במהלך חיי היום יום שלנו כולנו נתקלים בלא מעט אנשים אשר חלק מהם הם שוטרים וחלק הם עובדי ציבור אחרים. אומנם זה נכון שבדרך כלל

תקיפה גורמת חבלה

תקיפה גורמת חבלה: ע’ שימש לתקופה קצרה כמנכ”ל בחברה מוכרת במשק. אחת מעובדות החברה זומנה לשיחת הבהרה במשרדו של ע’ ונערכה לשיחה כשהיא מצוידת במכשיר

תקיפה בנסיבות מחמירות

על פי החוק במדינת ישראל, כל הפעלת אלימות על אדם מסוים ללא הסכמתו או בהסכמה שהושגה בתרמית מוגדרת בתור תקיפה. כאשר בית המשפט יכול לקבוע

תקיפה בידי אחראי

כל אחד מאיתנו מוכן ויכול להגן על שלמות גופו ונפשו במצב של פגיעה אלימה. אך כאשר מדובר בקטינים, קשישים או חסרי ישע, מבין החוק כי

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.