אי מתן זכות קדימה

זכות קדימה בכביש

הכביש הוא מקום מאוד מסוכן כך שבכל יום אנשים מוצאים את מותם, או נפצעים, בתאונות דרכים קלות וקטלניות. על מנת ליצור סדר בדרכים ולמנוע כמה שיותר תאונות שכאלה, חלים על התעבורה חוקי הדרך אשר מגדירים לאנשים כיצד לנסוע ומתי לעצור. בתוך כל אלו אפשר למצוא את זכות הקדימה אשר מוכרת לכולנו ובאה לידי ביטוי בצמתים, בפניות ובכל מפגש בין שני כלי רכב בכביש.

 

תקנה 64 – זכות קדימה

כל חוקי הדרך מעוגנים בתקנות תעבורה מסודרות המחליטות מה חובה על הנהגים לעשות ובהתאם גם מה נחשב עבירה. תקנה 64 מתייחסת לזכות קדימה בהקשר צומת ובהקשר התמזגות כבישים אשר שמה 2 נהגים בקונפליקט. נהג אשר מגיע לסיטואציה כזאת צריך להאט ולתת זכות קדימה לאחר, גם אם במידת הצורך יעצור לגמרי את הרכב שלו במהלך נסיעתו.

 

למי מגיעה זכות קדימה?

כולנו מכירים את הרגע הזה באוטו לפני צומת שעומדות כמה מכוניות וכול הנהגים תוהים לעצמם מי אמור לנסוע קודם. יש מעין מתח של מי יכנס ראשון לצומת ואף אחד לא רוצה לפגוע במישהו אחר או לקפח זכותו של אחר. בפועל, על פי החוק, באם אין תמרור המורה על זכות הקדימה, זכות הקדימה מגיעה לרכב הבא מימין, כך שהרכב הכי ימני ייסע ראשון וכך ייסעו אחריו לפי הסדר.

אך נוסף על החוק של רכב הבא מימין, מפורטים בתקנה מקרים נוספים חשובים לא פחות.

פניית פרסה או פנייה שמאלה כאשר רכב רוצה לפנות שמאלה, או לפנות פניית פרסה מלאה בצומת, זכות הקדימה ניתנת למי שממשיך את דרכו ישר, כלומר הרכב שבא ממול.
יציאה להשתלבות בכביש כלי רכב היוצאים מאזור כלשהוא במטרה להשתלב בכביש הרגיל כדוגמת יציאה מחניה או מתחה כלשהיא, צריכים לתת זכות קדימה לרכבים ולהולכי רגל שכבר נמצאים בכביש או בדרך אליה הם עתידים להיכנס.
יציאה מדרך עפר לדרך סלולה גם כאן, לאור כך שהרכב משתלב בנתיב אחר, זכות הקדימה למי שכבר נמצא בדרך אליה הוא עתיד להשתלב, גם אם זה ידרוש ממנו עצירה.

 

אי מתן זכות קדימה

בהמשך לכך שמטרתם של חוקי הדרך לעשות סדר ולמנוע תאונות, כאשר אנשים לא שומרים על חוקי הדרך הם בעצם עוברים על החוק וחשופים לאכיפה משטרתית, קנס או ענישה. אי מתן זכות קדימה הוא מצב בו נהג אחד צריך לתת זכות קדימה לאחר, בין אם זה לאור תמרור, ובין אם הצומת לא מתומרר אבל חלים חוקי הדרך, והוא בוחר שלא לעשות זאת ובעצם מסכן גם את הנהג האחר, וגם את עצמו.

 

מה לעשות אם נתפסתי על אי מתן זכות קדימה?

עבירות תעבורה לא חייבות לגרור פגיעה במישהו כדי להיות עבירה, אלא עצם אי מילוי אחר ההוראות בדרך הופכת את המעשה לעבירה בפני עצמו. אם נתפסתם על אי מתן זכות קדימה סביר כי תקבלו קנס, נקודות או במקרים חמורים גם פסילת רשיון ועונש נוסף אך חשוב כי לא תשלימו עם המצב, ואם אתם חושבים שקיבלתם עונש מוגזם, או שלא כל כך הבנתם את הסיטואציה אל תוותרו על התייעצות עם עורך דין תעבורה.

 

ענישה על אי מתן זכות קדימה

בדומה לכל שאר העבירות, בין אם הן תעבורה ובין אם לא, קשה לקבוע את העונש המדויק שיינתן לאי מתן זכות קדימה מראש, שכן יש שקלול של כל מיני פרמטרים והרקע הכללי למקרה. ככל שיש יותר סיכון לאנשים ולכלי רכב אחרים במעשה שנעשה, כך העונש יהיה חמור יותר ולא יסתכם בקנס כספי אלא יכלול גם נקודות, זימון לבית משפט ולעיתים גם פסילת רישיון. ניתן לסווג את העונשים באופן כללי על פי תוכן העבירה.

 

אי מתן זכות קדימה להולכי רגל

כאשר הולך רגל רוצה לחצות כביש, הוא נעמד על המדרכה בסמוך לשפת הכביש ונראה כי הוא רוצה לחצות, כמובן שעל הנהג לעצור ולתת לו לעבור, באם לא ייתן לו לעבור תהיה זאת עבירת אי מתן זכות קדימה והעונש צפוי להיות קנס של כמה מאות שקלים. באם העבירה חמורה יותר וכוללת סיכון ממשי להולכי רגל, העונש יכול לגדול גם לנקודות ולפסילת רישיון זמנית.

 

אי מתן זכות קדימה לכלי רכב

בהמשך לכך שיש לתת זכות קדימה להולכי רגל הרוצים לחצות, גם לרכבים הנמצאים כבר בדרך בה כלי רכב מסוים משתלב מגיעה זכות קדימה. אי מתן זכות קדימה במקרה זה יתחיל מקנס של כמה מאות שקלים ויכול להגיע גם לכמה נקודות. זאת יכול להתרחש גם ביציאה מחצר או מחניה כלשהיא לצורך העניין.

 

אי מתן זכות קדימה בתמרור עצור ותן זכות קדימה

במקביל לכך שיש חוקי דרך לצמתים ומפגשים ללא תמרורים בין כלי רכב, כן יש תמרורים שמורים על מתן זכות קדימה וכמובן שאי ציות להם הוא עבירת אי מתן זכות קדימה והעונש חמור יותר מאשר צומת ללא תמרורים. לרוב יהיה מדובר בהרבה נקודות ופסילת רישיון זמנית.

 

אי מתן זכות קדימה לרכב כנדרש

ישנם מקרים בהם חובה לתת זכות קדימה לרכב אחר וכמובן שאי מתן זכות קדימה במקרים הללו היא עבירה שעונשה עומד על קנס כספי ונקודות. דוגמא לכך היא מתן זכות קדימה לרכב בטחון כלשהוא הממהר ועל פי החוק, צריך לתת לו זכות קדימה.

 

אי ציות לתמרורי מתן זכות קדימה

בנוסף לתמרור עצור ישנם תמרורים נוספים המורים על חוקי הדרך מבחינת זכות קדימה והתעלמות מהם נחשבת אי ציות ויכולה לגרור עונש של קנס כספי, נקודות ואפילו זימון לבית משפט. התמרורים כוללים בין היתר תמרור עצור, תמרור תן זכות קדימה, תמרורים המורים על השתלבות בנתיב, הצטלבות של שתי דרכים ועוד.

 

כאשר אדם נוהג בכלי רכב ומגיע לקונפליקט עם כלי רכב או עם הולך רגל אחר, על פי תקנה 64 יש מישהו מבין שני הצדדים (או יותר) שמגיעה לו זכות קדימה, כלומר שזכותו להמשיך בדרכו קודם. הפרה של זכות הקדימה, כלומר לקיחת התור ואי מתן התקדמות לאחר, גם אם לא נגרם נזק ממשי לאחר מכלי הרכב או לאנשים, היא עבירה על החוק ועלולה לגרור קנס. במקרים חמורים בהחלט יכול המקרה להוביל גם לענישה ופסילת רישיון.

 

המידע מוגש מטעם הנבחרת המשפטית.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

עבירות תנועה נהג חדש

נהגים חדשים תקופת לימוד הנהיגה היא תקופה מרגשת מאוד שכן ילדים הופכים להיות נהגים חדשים על הכביש ומקבלים עצמאות מבחינת תעבורה ותחבורה. במקביל לכך, הם

דיווח על עבירות תנועה

עבירות תנועה נפוצות אך לא חוקיות אנשים “עולים” על ההגה בכל יום, נכנסים לאוטו שלהם ונוסעים בדרכים מבלי להקדיש מחשבה רבה מדי לנהיגה ולנסיעה. בגלל

תשלום עבירות תנועה

עבירות תנועה, עבירות בדרכים עבירות תנועה הן חלק גדול מתוך מגוון העבירות שאנשים מבצעים, נשפטים ונענשים עליהן במדינה שלנו. עבירות תנועה הן בעצם כל סוגי

בדיקת היסטוריית עבירות תנועה

עבירות תנועה הכביש הוא מקום מסוכן, זה כולם יודעים, אך עצם הידיעה הזאת איננה מונעת מאנשים לעבור על חוקי הדרך ולעגל פינות בעיקר כשהם ממהרים

מחיקת נקודות עבירות תנועה

קיבלתם רישיון? מעכשיו צריך לשמור עליו מרבית האנשים משקיעים זמן רב בלמידת נהיגה לצורך קבלת הרישיון ובעצם קבלת עצמאות תעבורתית. כל מי שמקבל רישיון אמנם

חציית קו הפרדה / מעבר על שטח הפרדה

קו הפרדה ושטח הפרדה הכבישים והדרכים מחולקים לנתיבים ולמסלולים כך שכל אחד צריך לנסוע בכיוון שלו והוא רשאי לעבור בין נתיבים לצורך עקיפה או עזיבה

עבירת תנועה קיפוח זכות

בכביש אתם לא לבד נהיגה לבד ברכב הפרטי שלכם אמנם יוצרת את התחושה כי אתם לבד בעולם משלכם, עם המחשבות והמוזיקה הבוקעת מהרדיו, אך בפועל,

עבירות תנועה להולכי רגל

עבירות תנועה – לא רק באוטו באם תתבקשו לתת רשימה של עבירות תנועה סביר כי לא תמצאו את המשימה הזאת כל כך קשה ותפרטו שלל

כמה נקודות עבירות תנועה יש לי?

שיטת הנקודות מטרתה לפקח על נהגים ולהרתיעם מלבצע עבירות תנועה. באמצעות שיטה זו, המדינה נוקטת באמצעים מינהליים, שהמטרה בהם הינה הטלת סנקציות על אנשים שעוברים

סוגי עבירות תנועה

ככלל, עבירות תנועה מיוחסות למצבים בהם הופרו חוקי תנועה מסוימים. בגים ביצוע עבירות תנועה, ישנן סנקציות מסוימות, אשר עשויות להתבטא בקנסות ובעונשים שונים, כגון: קבלת

נקודות עבירת תנועה

בארץ נהוגה שיטה להפחתה ומניעה של תאונות דרכים הנקראת שיטת נקודות עבירת תנועה. זוהי שיטה מתחום התעבורה, אשר מטרתה היא הרתעה ומניעה של עבירות תנועה